Awatar użytkownika
Anuszka
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 8743
Rejestracja: 14 sty 2008, 13:30

25 kwie 2008, 16:36

Lepszy dowod osobosty wyrobic dziecku, bo dluzej jest wazny :-)

Awatar użytkownika
osita
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3480
Rejestracja: 08 mar 2007, 14:22

29 kwie 2008, 18:45

MONIKAB fr, a jakim srodkiem lokomocji podrozujecie? w samolocie potrzebujesz dokumentow do przekroczenia granicy, natomiast z tego co mi powiedziano na policji w samochodzie wystarczy jakikolwiek dokument dziecka, np akt urodzenia czy tak jak tutaj ksiazeczka rodzinna. Bo przeciez jezdzac z dzieckiem po francji nie bierzesz paszportu... to samo w calej UE, ale to teoria. Od kwietnia weszlismy w traktat szengen wiec niby powinno byc bez dokumentow, ale... jakos zawsze jest prosba o paszport lub dowod osobisty.
My nie mamy problemu, bo Carmen jest hiszpanka i wydanie paszportu to byla kwestia ok 15 min od wejscia na policje (tutaj paszporty wyrabia sie na posterunku policji) i wyszlysmy z naszym pieknym, nowym i niesamowitym paszportem. Niesamowitym, bo zdjecie bylo po prostu boskie, zawsze straznicy mieli z niego polewke :ico_haha_01:
No i ja tez jestem zdania, ze lepiej napisz maila do ambasady zeby dowiedziec sie, jak pracuja. W hiszpanii to tragedia, serio. nie dosc ze nie maja ochoty cie obsluzyc, to jeszcze wymyslaja i wiecznie odsylaja z kwitkiem :ico_zly:

MONIKAB fr
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3620
Rejestracja: 07 mar 2007, 17:50

29 kwie 2008, 23:29

dziekuje Ci osita, w sumie podrozujemy samochodem :ico_noniewiem:
teraz to juz mam kompletny metlik :ico_noniewiem: jak Alicja przyjdzie na swiat to sie bede wtedy z ambasada kontaktowac... moze jednak unikne wyrabiania dokumentu tozsamosci :ico_noniewiem:

Lalka
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2955
Rejestracja: 12 maja 2007, 17:25

02 maja 2008, 05:04

ja wyrabialam Hani paszport niedawno i trwalo wszystko 3 tygodnie
musielismy byc oboje i Hania

Awatar użytkownika
niktusia
Dorastam! Mam 1 ząbek!
Dorastam! Mam 1 ząbek!
Posty: 703
Rejestracja: 17 sie 2008, 16:29

17 wrz 2008, 20:45

siunia pisze:Ja raczej jestem na bierzco.

U nas wyglada to tak ze musisz jechac do ambasady z dzieckiem ( bo wszedl wymog ze dziecko musisz pokazac)
Zabierasz ze soba dokumenty takie jak akt urodzenia dziecka, moze byc potzrrbny akt slubu.

Na miejscu wypelniasz wnioski o paport staly i o paszport tymczasowy ( ktory mozesz otzrymac od razu na miejscu)
Sa tez bardzo bardzo duze wymogi odnosnie zdjecia dziecka.
no i amasada wydaje ci najpierw paszpotr tymaczowy, potem musi przetlumaczyc akt urodzenia dziecka zeby go wpisac do polskiego urzedu stanu cywilnego, zalatwiaja wniosek o pesel, a na koniec dostaje sie paszport staly dla dziecka.

w sumie slyszalam o mozliwosci ze mozesz jechac na jakims papierku do polski i tam wyrobic mu dowod osobisty, ale wez pod uwage ze musiala bys zaltawic przez tumacza najpierw akt urodzenia na polski, potem dopiero w urzedzie stanu cywilnego zaltwic akt urodzenia, pesel,a potem dopiero zlozyc wniosek w polsce o dowod, nie wiem czy bedziesz az tak dlugo w polsce zeby udalo ci sie to wszystko zalatwic.

dlatego amasada jest takim troche ulatwieniem.
a dziecko musi miec jakis dokument nawet jak bedziesz w polsce raczej nie zaakceptuja ci aktu urodzenia z innego kraju.

My osobiscie wybralismy droge przez ambasade jak urodzilam Milana.
i teraz jak urodze Nathana to tez bedziemy zalatwiac wszystko przez ambasade.


w razie pytan sluze pomoca. :-)

[ Dodano: 2008-04-25, 13:39 ]
Aha jesli chodzi o waznosc paszportu,
to ten tymczasowy jest wazny rok
a ten staly ( ktory dostaniesz dopiero gdzies za pol roku) jest wazny na 5 czy 10 lat, u nas Milan dostal na 10, ale oczywiscie bedziemy mu zmieniac szybciej bo zdjecie ma niemowlaczka i nie jest wogole do siebie podobny.

A jesli juz zdecydujesz je zalatwiac wszystko przez ambasade, to radzila bym ci najpierw dac 2 djecia czy tam 1 do paszportu tymczasowego, a dopiero jak ambasada zalatwi pesel, i wpis do ksiag w polskim urzedzie stanu cywilnego ( a to moze potrwac ze 2- 3 miesiace) to dopiero doslac dla ambasady zdjecia do paszportu stalego bo zawsze to dzidzia wieksza bedzie

Ale sie rozpisalam, mam nadzieje ze choc troche pomoglam :ico_oczko:

Ta informacja na pewno niedługo i mi się przyda, bo będę rodzić za granicą.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Janiolek
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3084
Rejestracja: 05 sie 2007, 12:58

18 wrz 2008, 19:01

MONIKAB fr, na dowód osobisty czeka się około miesiąca, ja odbierałam po 3 tygodniach, zalezy od ruchu w UM.

Wróć do „Prawo, praca i polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość