26 wrz 2008, 20:25
Anuszka,
cały opis badania na czym polega i wogóle
Szybkie, choć trochę nieprzyjemne
Zabieg kolonoskopii może być w niewielkim stopniu bolesny, choć zazwyczaj, jeśli pacjent odczuwa jakieś dolegliwości, jest to raczej dyskomfort związany z wtłaczaniem dużych ilości powietrza do jelita. Niewielki ból może być wywoływany przez samo przesuwanie się endoskopu wewnątrz jelita.
Pół godziny przed zabiegiem lekarz podaje badanemu środki uspokajające i przeciwbólowe, by rozluźnił się i nie odczuwał dolegliwości. Pacjent rozbiera się od pasa w dół i układa na plecach lub lewym boku. Gastrolog wsuwa do jego odbytu zwilżoną żelem końcówkę kolonoskopu i lekko popychając ją w głąb jelita grubego dokładnie ogląda jego ścianki. Całe badanie trwa kilkanaście minut. Podczas zabiegu badany nie powinien wstrzymywać gazów, ponieważ grozi to kolką jelitową. Czasem lekarz prosi chorego, żeby w trakcie badania zmienił pozycję, by można było łatwiej manipulować kolonoskopem.
Po zabiegu pacjent przez kilka godzin odpoczywa. Aby jak najszybciej pozbyć się wzdęcia i uniknąć dolegliwości bólowych, nie powinien wstrzymywać gazów.
Kolonoskopię można powtarzać wielokrotnie w krótkich odstępach. Jest bezpieczna, a jeśli zdarzają się powikłania, to zazwyczaj niewielkie krwawienia, które nie wymagają dalszego leczenia. Wynik badania pacjent poznaje na bieżąco w trakcie zabiegu, otrzymuje go także w formie opisu.
W trakcie badania rurka kolonoskopu wsuwana jest poprzez odbyt, odbytnicę i esicę aż do jelita grubego. Dzięki temu można obserwować zarówno początkowy, jak i końcowy odcinek jelita. Miniaturowa kamera umieszczona jest na końcu rurki kolonoskopu; przekazuje obraz do monitora, na którym lekarz obserwuje wnętrze narządu w powiększeniu.
Na rękojeści kolonoskopu mieszczą się pokrętła umożliwiające zdalne poruszanie giętką rurką, która pokonuje wszelkie zakręty w kolejnych odcinkach jelita i, jeśli jest taka potrzeba, dociera do końcowej części jelita cienkiego. Na rękojeści są również przyciski, dzięki którym pompuje się powietrze do wnętrza jelita, co pozwala na wykonanie badania. Cienka, elastyczna rurka, którą wprowadza się do jelita grubego ma długość 130–200 cm. W jej wnętrzu znajduje się światłowód, oświetlający wnętrze jelita, a także przewody, których końce podłączone są do panelu sterowniczego umieszczonego w specjalnej rękojeści, również do zasilacza, butli z wodą, do ssaka oraz monitora.