Mój Tatuś wyguglał dla mnie Poradnik Medycyny Naturalnej dla Matek wydany w 1994 roku, napisany przez Andrzeja Szymańskiego. Niby niedawno....a jednak
Polecam parę cytatów-perełek. Uśmiałam sie do łez i nieco przeraziłam
jeśli macie w zanadrzu jakies ludowe mądrości zapodane przez mamy/babcie- pisać śmiało
* Pożywienie położnicy nie powinno zawierać mięsa.
* W okresie karmienie noworodka, a szczególnie podczas pierwszych 2-3 miesięcy należy unikać stosunków płciowych, ponieważ powodują one wzmożony dopływ krwi do piersi, co prowadzi do zmniejszenia ilości pokarmu. Utrzymywanie stosunków płciowych wpływa także na jakość mleka. Jeżeli z różnych powodów kobieta nie może zrezygnować ze stosunków płciowych, to powinna przystępować do karmienia dziecka przynajmniej dwie godziny po stosunku i usuwać pierwszą porcję pokarmu.
* Pod żadnym pozorem nie wolno spowijać noworodka w nieogrzane pieluszki.
Najpierw trzeba ogrzać pieluszki do temperatury ciała dziecka (37 st. C) i dopiero potem zawinąć niemowlę. W przeciwnym razie zimna pieluszka odbierze dziecku część jego własnego ciepła i spowoduje ochłodzenie, co z kolei wywoła bóle brzucha.
* Zanim matka przystąpi do pierwszego karmienia dziecka powinna przemyć piersi przegotowaną wodą z mydłem, a następnie roztworem kwasu bornego.
* Przy niedostatecznej ilości pokarmu matka może karmić swe dziecko dodatkowo wywarem z owsa, który świetnie zastępuje mleko.
* W czwartym i piątym miesiącu życia niemowlęcia żywienie jest wyjątkowo ważne, gdyż właśnie wówczas następuje wprowadzenie do diety dodatkowego pożywienia i przyzwyczajanie dziecka do normalnego pożywienia. W tym okresie bardzo pomocne jest trzymanie się sprawdzonego, pradawnego schematu. O godzinie 6.00 i 9.00 rano dziecko ssie pierś. O godzinie 12.00 dziecko zjada pierwszą porcję (1 łyżeczka) zsiadłego mleka. O godzinie 15.00 dziecko ssie pierś, a o godzinie 18.00 dostaje kolejną porcję zsiadłego mleka lub grysik. I mleko, i grysik działają regulująco na pracę jelit, zapewniają pełne wypróżnienie i powodują zwiększenie wagi ciała dziecka. O godzinie 21.00 podajemy dziecku albo pierś, albo mleczko owsiane.
* Jeżeli po upływie czternastu dni u położnicy pojawi się menstruacja, nie powinna upatrywać w tym nic niebezpiecznego i dalej może karmić dziecko.
Kobieta bardzo wyczerpana menstruacją musi położyć się, dziecku zaś podawać w tym czasie niezbyt słodki napar z kwiatu rumianku.
* Przekonanie, że jak najdłuższe karmienie dziecka wyłącznie piersią jest wyjątkowo korzystne, rozpowszechnione jest głównie na wsi. Jest więc wskazane, aby matka odstawiła dziecko od piersi między piątym a siódmym miesiącem jego życia.
* Kiedy matka przestaje karmić, musi zatroszczyć się o własne piersi. W tym celu należy użyć bandaża o szerokości 15 centymetrów i długości 8 metrów. Bandażowanie wykonuje inna osoba. Taki "opatrunek" pozostawia się przez 4-5 dni, poprawiając go jedynie, jeśli bandaż ulegnie rozluźnieniu. Zabieg ten chroni piersi przed deformacją.
* Dziecko może mieć kolki, które powodują ból brzucha. Przyczyną tej dolegliwości jest na ogół mleko matki anemicznej lub przyjmującej lekarstwa.
* Trzeba również dbać o to, aby dziecka nie budziły hałasy dobiegające z mieszkania.Takie raptowne przebudzenia sprawią, że przez resztę życia będzie nerwowe.
* Kaszlącemu dziecku, które karmione jest piersią, przez 1-3 dni robimy wieczorem ciepłe lewatywy.
* Leczenie WSZYSTKICH schorzeń, łącznie z jąkaniem się i lękiem przed ciemnością, podparte jest REGULARNYMI LEWATYWAMI... Oto schemat leczenia pleśniawek-
* Leczenie pleśniawek
a) Przez kolejne 2-3 wieczory, przed snem, robimy dziecku lewatywę z ciepłego naparu z kwiatu rumianku.
b) Codziennie (rano i wieczorem) robimy dziecku ciepłą (39 stopni C) kąpiel całkowitą, która powinna trwać 10 minut. Po zakończonej kąpieli polewamy dziecko wodą chłodniejszą (35 stopni C) i dobrze zawijamy w koc, aby się spociło.
c) Codziennie, na przykład między godziną 10.00 i 11.00 albo 16.00 i 17.00, kładziemy dziecku na brzuch ciepły kompres z płatków owsianych.
d) Wieczorem kładziemy dziecku na brzuch ciepły kompres z wywaru z siana i pozostawiamy go na całą noc.
e) Kilka razy dziennie myjemy dziecku jamę ustną chłodnym naparem z ziela dziurawca (1 łyżeczka do herbaty ziela na 1 szklankę wrzątku).
f) 3-4 razy dziennie podajemy dziecku po 2-3 łyżeczki do kawy naparu z szałwii posłodzonego miodem (1 łyżeczkę do herbaty ziela szałwii zalewamy 300 mililitrami wrzącej wody i odstawiamy na 10 minut).
g) Kilka razy dziennie dajemy dziecku po 1 łyżeczce do herbaty naparu z kopru włoskiego.
Oto leczenie suchej skóry i egzemy-
a) Przez pierwsze dwa wieczory robimy lewatywy z 250 mililitrów naparu z kwiatu rumianku.
b) Każdego ranka, kiedy dziecko znajduje się jeszcze w łóżku, robimy mu przez 5 minut suchy masaż całego ciała miękką szczotką. Po masażu nacieramy ciało olejkiem migdałowym lub czystą oliwą z oliwek i pozostawiamy dziecko na 15 minut w łóżku, aby się rozgrzało.
c) Przed obiadem dziecko ma przyjąć półgodzinną kąpiel słoneczną.
d) Każdego wieczoru robimy kąpiel całkowitą w wywarze z siana. Po kąpieli zawijamy dziecko szczelnie w koce, aby wywołać poty.
e) Co drugi wieczór kładziemy dziecku na brzuch kompres z ciepłego wywaru z siana.
f) Rano, w południe i wieczorem, na 10 minut przed jedzeniem, dajemy 1 filiżankę do kawy naparu z ziela krwawnika (1 łyżkę ziela zalewamy 1 szklanką wrzątku, odstawiamy pod przykryciem na 15 minut, a potem przecedzamy).
...i wszystko jasne