Awatar użytkownika
aniawlkp86
Wodzu
Wodzu
Posty: 24940
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:59

przepisy na ogórki do słoików

12 sie 2010, 13:38

mam pytanie do dziewczyn które robią przetwory na zimę

otóż chodzi mi o jakieś pomysły na sałatki z ogórków :ico_sorki: zrobiłam tylko ogórki konserwowe i kiszone a chciałabym jakąś sałatkę,proszę o przepisy :ico_sorki:

dorotaczekolada
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 6769
Rejestracja: 11 mar 2007, 10:39

12 sie 2010, 15:22

aniawlkp86, a lubisz na ostro? moja mama robi pyszne ogorki chili i tabasco:) mozna dodac trego ciut mniej to az tak nie pala geby a sa naprawde super :-D

Awatar użytkownika
magda75
Wodzu
Wodzu
Posty: 14493
Rejestracja: 25 mar 2007, 23:26

12 sie 2010, 15:25

dorotaczekolada, to dawaj przepisik :ico_sorki:

ja to lubie bardziej lagodna ale moze na ostro tez warto zrobic :-D

dorotaczekolada
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 6769
Rejestracja: 11 mar 2007, 10:39

12 sie 2010, 15:45

magda75, juz ide do mamy wyprosic :ico_oczko:

[ Dodano: 2010-08-12, 16:11 ]
Ogórki chili
składniki:
5kg ogórków
6łyżek soli
2 sklanki octu
2 szklanki cukru
2 główki czosnku
3-6 łyżeczek chili (sześć to już bramy piekieł)
16 łyżek oleju lub oliwy

Ogórki pokroić w ćwiartki na pół(na ósemki), zasypać solą (6łyżek). Po ok 2-3 godzinach zlać wodę z ogórków,dodać 2 szklanki octu,2 szklanki cukru. Zagotować. Po zagotowaniu wyłączyć. Dodać 2 główki czosnku(połowe pokroić a połowę dodać w całości),dosypać chili oraz olej lub oliwę. Wymieszać. Czekać aż wystygnie. Zalać tym ogórki na 12 godzin. Po 12 godzinach włożyć do słoików i zalać tą zalewą z ogórków. Słoiki wstawić do garnka w zimnej wodzie. Od momentu zagotowania czekać 15 minut,wyłączyć. Sprawdzić czy nie ciekną. Po 3 dniach są gotowe do spożycia.
Ostrożnie z chili!! Jeśli ktoś lubi bardzo ostre to 6 łyżeczek,moja mama sypie 3 i jest ok:)
smacznego!

[ Dodano: 2010-08-12, 16:17 ]
Ogniste z tabasco
składniki:
5kg świeżych ogórków
8 łyżek soli
4duże główki czosnku
1kg cukru
3 szklanki octu
12 łyżek oleju
3-6łyżeczek sosu tabasco

Ogórki dokładnie umyć pod bieżąca wodą,osączyć,pokroić w plasterki. Wymieszać z solą i obranymi ząbkami czosnku. Odstawić na 3 godziny żeby puściły sok. Zagotować razem cukier,ocet,olej i sos tabasco. Przygotowaną zalewą zalać ogórki i odstawić na 12 godzin. Następnie przełożyć do słoików. Zapasteryzować.
Podobnie jak z chili-uwaga na tabasco!!moja mam daje 3 łyżeczki i czuć :ico_oczko: większą ilość polecam dla tych co lubia bardzo ostre :-D

Awatar użytkownika
aniawlkp86
Wodzu
Wodzu
Posty: 24940
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:59

12 sie 2010, 18:27

dorotaczekolada dzięki wielkie :ico_sorki: zapytam męża czy chce też takie to może zrobię,bo mi obojętnie :-D

dorotaczekolada
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 6769
Rejestracja: 11 mar 2007, 10:39

12 sie 2010, 20:12

nam bardziej tez z tabasco smakuja,sa slodsze :ico_oczko:

Awatar użytkownika
magda75
Wodzu
Wodzu
Posty: 14493
Rejestracja: 25 mar 2007, 23:26

12 sie 2010, 21:07

dorotaczekolada, dzieki na pewno sie przydadza :ico_sorki:

Awatar użytkownika
aniawlkp86
Wodzu
Wodzu
Posty: 24940
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:59

14 sie 2010, 12:27

poszperałam troszkę w google dzisiaj i znalazłam kilka fajnych przepisów na sałatki więc się podzielę :-D


Sałatka pikantna z ogórków do słoika
składniki
4 kg ogórków świeżych
25 dag cebuli
25 dag marchwi
10 dag pietruszki z natką
* czosnek średniej wielkości
1/2 szkl cukru
1 szkl octu
8 dag soli
1/2 szkl oliwy dobrej jakości
15 ziarenek ziela angielskiego
15 ziarenek pieprzu
8 goździków

Sposób przygotowania
1. Ogórki i cebulę pokroić w plastry. Marchew i pietruszkę zetrzeć na tarce, natkę i czosnek posiekać.
2. Dodać cukier, ocet, sól, oliwę i ziele angielskie i pieprz.
3. Wszystko starannie wymieszać i odstawić na dwie godziny. Gotową sałatkę włożyć do słoików dobrze zakręcić i pasteryzować 20 minut w temperaturze bliskiej wrzenia


Sałatka ogórkowa
8 kg grubych ogórków
1 kg marchwi
1 kg cebuli
pęczek pietruszki z natką
8 ząbków czosnku

Zalewa:
2 szklanki octu
1 szklanka cukru
½ szklanki oliwy
30 ziaren pieprzu
30 ziaren ziela angielskiego

Obrane ogórki kroję w plastry. Solę i odstawiam aż puszczą sok, z którego potem odlewam 1 litr (i wylewam, bo do niczego nie będzie potrzebny). Marchew trę na tarce, cebule kroję w wiórki, pietruszkę w kostkę, a natkę siekam. Wszystko to mieszam. Następnie przygotowuję zalewę – zagotowuję ocet z cukrem i zostawiam do ostygnięcia. Dolewam oliwę. Mieszam z warzywami. Wkładam do słoików po ząbku czosnku, pieprz i ziele angielskie, a na końcu warzywa wymieszane z zalewą. Pasteryzuję kilka minut.


Sałatka z ogórków II
Składniki:
4 kg ogórków
½ kg cebuli
20 dag marchewki
20 dag pietruszki z natką
20 ziarenek ziela angielskiego
20 ziarenek pieprzu
5 goździków
1 szklanka octu 10 %
1 szklanka oleju
1 szklanka cukru
3 łyżki soli

Sposób wykonania:
Marchew, pietruszkę i ogórki ze skórką zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Natkę drobno pokroić. Cebulę pokroić w kostkę. Wszystko razem połączyć. Dodać przyprawy i wymieszać.
Odstawić na 24 godziny. Następnie dać do umytych i wysuszonych słoików. Pasteryzować ok. 10 minut i ........... do spiżarki.


Ogórki w musztardzie
Składniki:
3 kg ogórków (pokrojone wzdłuż na ćwiartki), 1/2 l wody, 3/4 szklanki octu, 1 szklanka cukru, 2 łyżki soli, 5 łyżeczek musztardy, gorczyca, ziele angielskie.

Przygotowanie:
ogórki umyć, pokroić na "ósemki", włożyć do słoików. Następnie do słoików włożyć przyprawy. Przygotować zalewę: wodę, ocet, cukier, sól i musztardę wymieszać. Zalewą zalać ogórki i pasteryzować 10 minut.

Wróć do „Kuchnia - ulubione miejsce w domu ;-)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość