buzok14
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2950
Rejestracja: 16 lip 2010, 20:49

07 gru 2010, 20:22

no i Mati takie pieczywo chetnie je
pewnie, że zdrowsze :ico_sorki:

Awatar użytkownika
surtsey
4000 - letni staruszek
Posty: 4271
Rejestracja: 06 mar 2007, 19:27

30 gru 2010, 18:43

BUŁKI Z PŁATKAMI OWSIANYMI

Obrazek


Składniki na 20 bułeczek:
- 2 szkl. płatków owsianych błyskawicznych
- 2/3 szkl. brązowego cukru
- 1/4 kostki masła
- 1 łyżka soli
- 2 i 1/2 szkl. wrzącej wody
- 2 opakowania suszonych drożdży (po 7 g)
- 1/2 szkl. ciepłej wody
- 5 i 1/2 - 6 szkl. mąki
- ew. trochę stopionego masła do posmarowania (pominęłam)

W dużej misce wymieszać płatki owsiane , cukier , masło i sól. Zalać wrzącą wodą , wymieszać i odstawić do ostygnięcia. Drożdże rozpuścić w ciepłej wodzie i odstawić na około 5 minut. Wymieszać z letnią "owsianką" i 2 szkl. mąki na gładką masę. Następnie dodać tyle pozostałej mąki , żeby powstało miękkie ciasto. Wyłożyć na posypaną mąką stolnicę i wyrabiać , aż będzie gładkie i elastyczne (6-8 minut). Ciasto włożyć do naoliwionej miski , odwrócić , żeby całe pokryło się warstewką tłuszczu , przykryć i odstawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na około 1 godzinę (do podwojenia objętości).
Wyrośnięte ciasto odgazować , wyłożyć na lekko posypaną mąką stolnicę i podzielić na 20 części. Z każdej z nich uformować kulkę i ułożyć na natłuszczonej blasze (23 x 33 cm). Przykryć i ponownie zostawić do wyrośnięcia , na około 45 minut. Piec w temp. 180 st.C. przez 30-35 minut lub do momentu , aż bułeczki będą złoto-brązowe. Po upieczeniu wyjąć na kratkę kuchenną i ewentualnie posmarować rozpuszczonym masłem.

Awatar użytkownika
izuś_85
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 9059
Rejestracja: 21 gru 2008, 21:25

14 lis 2011, 09:23

Bułeczki od Szkieletorka
Obrazek
* 600 g mąki pszennej (może być troszku więcej ale to zobaczysz potem )
* 3 łyżeczki (1 saszetka) suchych drożdży/25 g instant (ja używam tych w kostce bo sa tańsze)
* 1/2 łyżki soli (można troszeczkę więcej)
* 1 łyżka miałkiego cukru
* 375 ml mleka
* 20 - 25 g masła

* 1 jajko (rozmącone)
* 1 łyżka mleka
* szczypta soli
* łyżeczka maku lub/i sezamu lub/i mąki
Zmieszać 600 g mąki z drożdżami, solą i cukrem w dużej misce
Mleko i masło umieścić w rondelku i podgrzewać dopóki mleko nie będzie ciepłe i masło nie zacznie się topić.
Przelać mleko z masłem do miski z suchymi składnikami i wymieszać drewnianą łyżką do stworzenia jako takiej masy.
Następnie dokładnie wyrabiać ręką, aż ciasto będzie gładkie i lśniące (jeśli będzie bardzo klejące dodać mąki )
Z masy utworzyć kulę, umieśćić ją w natłuszczonej misce i przykryć przezroczystą folą do żywności, a następnie odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1 godzinę. Po tym jak kula podwoi objętość, odgazować ją (wbijając pięść, żeby uciekło powietrze) i przenieść na blat wysypany mąką.
Urywać kawałki ciasta i formować kuleczki wielkości mandarynki
Każdą uformowaną kuleczkę umieśćić na wysmarowanej tłuszczem, bądź wyłożonej papierem do pieczenia blaszce, w odległości ok. 1/2 - 1 cm.
Przykryć bułeczki czystą ściereczką i ponownie odłożyć w ciepłe miejsce, tym razem na 1/2 godziny. W tym samym czasie nastawić piekarnik na 220 stopni.
Gdy bułeczki trochę podrosną (mi wyrosły bardzo mało) ubić razem jajko, mleko oraz szczyptę soli i wysmarować tą miksturą każdą bułeczkę. Posypać je makiem, sezamem, mąką lub po prostu zostawić je czyste.
Piec bułeczki przez 15 minut. Po tym czasie powinny się zarumienić i trochę złączyć.

Awatar użytkownika
iw_rybka
Wodzu
Wodzu
Posty: 17728
Rejestracja: 07 mar 2007, 18:40

14 lis 2011, 11:25

dzieki Izus,dzis mam natchnienie to zrobie :ico_brawa_01: A juz tyle czytalam o tych buleczkach,ze wreszcie sie zmobilizowalam :ico_oczko:

elibell
4000 - letni staruszek
Posty: 4833
Rejestracja: 12 sty 2011, 23:45

14 lis 2011, 12:55

no ja tez musze zrobić, mąkę kupić bo za mało mam i w tygodniu już zrobię;):):)a mam sezam i słonecznik więc będą pyszne o ile wyjdą hihihi

Wróć do „Kuchnia - ulubione miejsce w domu ;-)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości