Małgorzatka
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7230
Rejestracja: 08 mar 2007, 12:27

Niedoczynnośc tarczycy (subkliniczna)

10 lut 2012, 00:32

Witam,

Czy są tutaj na naszym forum dziewczyny z subkliniczną niedoczynnością tarczycy?

U mnie niedawno w badaniach wyszło, że jest tsh podwyższone. W pierwszym badaniu wyszło, 3,9, w drugim ponad 4.
Czekam na wizyte u endokrynologa.

Mam pytanie do osób mających ten sam problem zdrowotny.

Chce za jakiś czas starać się o kolejnego maluszka, ale w książkach o ciąży wyczytałam, że niedoczynność może prowadzić do poronień lub schorzeń u dzieciątka. Informacje z internetu tylko to potwierdziły i wyczytałam, że kobieta w planująca ciążę lub w ciąży musi tsh mieć obniżone do 1 lub nawet mniej, aby było wszystko bezpiecznie dla dziecka. Moje pytania sa takie:

-jak dlugo mniej więcej trwa leczenie i jak wygląda (tabletki czy zabiegi itp)?
-czy ciąże były donoszone?
- czy są dostępne leki bez recepty z jodem?

Martwię się tym.

lilo

10 lut 2012, 11:23

Małgorzatka, ja niestety nie pomogę, na pewno nie powinnaś brać leków bez konsultacji z lekarzem. Ponoć jodu nie można przedawkować ale ja bym poczekała na wizytę.
Z preparatów bez recepty znany mi jest

Obrazek

JoannaS
Wodzu
Wodzu
Posty: 19289
Rejestracja: 21 lut 2010, 07:51

10 lut 2012, 11:28

Z jodem mozesz pić wode.
ustronianka ma taki skład.
Obrazek

Małgorzatka
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7230
Rejestracja: 08 mar 2007, 12:27

10 lut 2012, 12:45

O dzięki dziewczyny.

Tak mało jest osób z tych schorzeniem tutaj/ z jednej strony sie cieszę, wiadomo, z drugiej nie mam skąd informacji czerpać.

JoannaS
Wodzu
Wodzu
Posty: 19289
Rejestracja: 21 lut 2010, 07:51

10 lut 2012, 13:01

Małgorzatka, Poczekaj jeszcze kilka dni może sie ktoś odezwie.
Cos ostatnio cisza na całym forum :-)

Małgorzatka
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7230
Rejestracja: 08 mar 2007, 12:27

10 lut 2012, 22:45

Poczekaj jeszcze kilka dni może sie ktoś odezwie.
Hm, mam taką nadzieję.

Awatar użytkownika
osita
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3480
Rejestracja: 08 mar 2007, 14:22

12 lut 2012, 15:45

Małgorzatka, eeeeeeeeee... ja po prostu nie wiem, co to jest niedoczynnosc subkliniczna :ico_wstydzioch: mi zawsze mowiono, ze samo podwyzszenie tsh nic nie znaczy, ze trzeba sprawdzic z ft3 i ft4. ja mam hashimoto, zwiazane z niedoczynnoscia tarczycy ale pod kontrola. raz tylko wyszly mi zle wyniki, co wiaze sie z niedoczynnoscia ukryta. Ale usg tarczycy wykazalo, ze jest czysta, tylko slady hashimoto (wysokie przeciwciala antyTpo) sa. Ponoc powinno sie obnizyc poziom tsh, ale to taka opinia w pl chyba, bo moi lekarze nigdy sie nie przejmowali podwyzszonym tsh (zawsze bylo powyzej 3), a mam dwojke dzieci. W Pl lekarze daja lek bez problemu, wiec sie nie przejmuj :-)
Jesli chodzi o potrawy jodowane, to przede wszystkim sol, ryby morskie, glony... ale tez przed ciaza dostajesz kwas foliowy i jod, wiec na pewno bedzie ok.
z drugiej strony, nie bierz lekow sama. niedoczynnosc tarczycy dobrze wspomagac jodem, ale przy hashimoto jod jest niewskazany, bo wzrastaja przeciwciala :ico_noniewiem:

Małgorzatka
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7230
Rejestracja: 08 mar 2007, 12:27

12 lut 2012, 20:39

ze trzeba sprawdzic z ft3 i ft4.
No właśnie, ft oba mi wyszły dobrze, mimo podwyższenia tsh, więc to ta subklinicznośc.

Przyznam, że nigdy nie badałam tsh (chyba, nie przypominam sobie, muszę odszukać badania z okresów oby ciąż) i dzieci urodziłam ale ciąże obie zagrożone były-oczywiście nigdy nikt z tym nie powiązał tych kłopotów- ale ja teraz ie tego doszukuje i się obwiniam, że może.... wiem głupota ale dla mnie to istotne sprawy.

Wiesz, kupię sobie te dostępne preparaty chyba i po porostu powiem, że stosuję u lekarza endo, zobaczymy co mi powie. No i dietka z jodem tak jak piszesz.

a masz jakieś objawy tarczycowe?

Awatar użytkownika
osita
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3480
Rejestracja: 08 mar 2007, 14:22

12 lut 2012, 22:08

a masz jakieś objawy tarczycowe?
wiesz, jakby poszukac, to na pewno :-D to sa tak "typowe" objawy, ze podejrzewam ze ponad polowa spolecznosci cos by miala :ico_oczko:
wg wikipedii:

Niedoczynności tarczycy towarzyszą często subtelnie wyrażone objawy podmiotowe powiązane ze spowolnionym tempem reakcji katabolicznych:

zwiększenie masy ciała ja schudlam i to bardzo
uczucie zmęczenia, osłabienie, senność, trudności w koncentracji, zaburzenia pamięci, stany depresyjne nie liczac depresji, to sie zgadzalo
łatwe marznięcie, uczucie chłodu od zawsze
przewlekłe zaparcia (spowolnienie perystaltyki) wrecz odwrotnie...
sucha, zimna, blada, nadmiernie rogowaciejąca skóra (objaw brudnych kolan) – jako wyraz zmniejszonego przepływu krwi i zahamowania czynności gruczołów łojowych i potowych to tez mam "od zawsze"
obrzęki podskórne (tzw. obrzęk śluzowaty – skutek nagromadzenia glikozaminoglikanów (kwas hialuronowy) zatrzymujących wodę (dotyczą twarzy, zwłaszcza powiek), których syntezę hamuje T3) to nie, bo mam przy okazji moczowke prosta, co powoduje odwadnianie (nie zwiazane z tarczyca)
łamliwe włosy, czasem przerzedzenie brwi wlosy strasznie mi wypadaja, sa rzadkie i sie lamia
zmieniony głos (pogrubienie strun głosowych) raczej nie, choc mam raczej niski ton glosu, w alcie
bradykardia zatokowa nie wiem, co to jest... :ico_noniewiem:
ściszone tony i powiększona sylwetka serca (płyn w worku osierdziowym – obrzęk śródmiąższowy) nikt mi serca nie badal.
nieregularne miesiączkowanie no, oczywiscie, ale to zwiazane jest tez z zaburzeniami prolaktyny

tak wiec jak widac, mozna powiedziec, ze mialam/mam objawy, ale te same objawy moga byc skutkiem wielu chorob i jak rowniez moga towarzyszyc osobom calkowicie zdrowym :ico_oczko:

Ile musisz czekac na wizyte u endo? jesli masz tarczyce w miare zdrowa, zarzywanie jodu nie zaszkodzi. Jesli masz uszkodzona, to tego jodu po prostu nie bedzie w stanie przyjac... Ja bym poczekala na wizyte, ew. poprosila o badania antyTPo i innych przeciwcial + eko tarczycy :ico_sorki: ale znajac zycie, "z biegu" dostaniesz euthyrox i z banki :ico_noniewiem:

Małgorzatka
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7230
Rejestracja: 08 mar 2007, 12:27

12 lut 2012, 23:20

zwiększenie masy ciała Tak (od lipca stopniowo w górę)
uczucie zmęczenia, osłabienie, senność, trudności w koncentracji, zaburzenia pamięci, stany depresyjne[b/] TAK od zawsze
łatwe marznięcie, uczucie chłodu TAK, od zawsze
przewlekłe zaparcia (spowolnienie perystaltyki) Nie
sucha, zimna, blada, nadmiernie rogowaciejąca skóra (objaw brudnych kolan) – Nie
obrzęki podskórne (tzw. obrzęk śluzowaty – skutek nagromadzenia glikozaminoglikanów (kwas hialuronowy) zatrzymujących wodę (dotyczą twarzy, zwłaszcza powiek), których syntezę hamuje T3) Nie
łamliwe włosy, czasem przerzedzenie brwi wlosy TAK, włosy mam slabe, zaczęło się od lipa właśnie najabrdziej
zmieniony głos (pogrubienie strun głosowych) raczej Nie
bradykardia zatokowa Nie (z sercem to chyba jest)
ściszone tony i powiększona sylwetka serca (płyn w worku osierdziowym – obrzęk śródmiąższowy) Raczej nie, dawno temu miałam badane
nieregularne miesiączkowanie Oczywiście od lipca, cykl wydłużony znacznie, brak owulacji wcześniej niż 25 dc przy wszystkich hormonach w normie-to mnie i waga skłoniło, do dalszych badań

Ile musisz czekac na wizyte u endo?


Chciałam na kasę :ico_noniewiem: ale w marcu będą rejestrować na koniec czerwca jak będzie miejsce a jak nie do jeszcze później więc idę prywatnie w tym tygodniu. Doszłam do wniosku, że nic z leków nie kupuje, pójdę i zobaczę co powie, może to nic takiego, a ja panikuję.

a gdzie Ty mieszkasz, za granica?

[ Dodano: 12-02-2012, 23:14 ]
Moje wyniki takie są:

antyTPO 0,05
FT3 3,65
FT4 1,22

Wróć do „Ogólnie o zdrowiu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość