Awatar użytkownika
Iza@
Mistrz pióra
Mistrz pióra
Posty: 424
Rejestracja: 08 mar 2007, 20:22

Nauka rozpoznawiania cyferek i literek

18 maja 2013, 15:14

Witajcie ,

Moja córeczka ma 6 lat , umie liczyć raz z doliczyła do 76 podejrzewam że i dalej by liczyła ale znudziło jej się .
Problem jednak jest taki że nie potrafi rozpoznawać cyfr. Mylą jej się , dla niej 10 to 6 a 8 to 10 i tak w koło Macieju . Mogę w nieskończoność powtarzać i pokazywać jak wyglądają liczby a Ona ciągle się myli.
Od 3 tygodni , dzień w dzień ją uczę jak wyglądają cyfry. Wycięłam za kartoników kwadraty napisałam na każdym cyfrę i pokazuje jej na zmianę , nie ma żadnych postępów . Nie dociera do niej mogę 20 razy powiedzieć że 10 tak wygląda i jej pokazuje a Ona za chwilę już nie pamięta i mówi że to 6 lub 9 różnie.
Najlepsze jest to że Ona wiedziała jakie to są liczby dobrze pamiętam jak w wieku 3 lat umiała każdą rozpoznać. Nie wiem dlaczego teraz jest jej tak ciężko. Jestem przerażona. Próbowałam wszelkich sposobów , poprzez zabawę, kojarzenie to nic nie daje.
Tak samo jest z literkami . Dla niej to czarna magia . A umie ładnie sylabować i literować słowa. Ale z rozpoznaniem ich na kartce jest dla niej za trudne. Myślałam już że może ma wadę wzroku , byłam u okulisty okazało się że ma ale minusową czyli z bliska widzi dobrze.
Już nie wiem co robić , tracę cierpliwość gdy po raz 10 pokazuje jej cyfrę a Ona jakby zgadywała i ciągle inną mi podaje . Jest taka nieobecna , jakby nie umiała się skoncentrować. Mobilizowałam ją zachęcałam nawet próbowałam przekupić kupie ci jedno Kinder jajo za każdą poprawną odpowiedz . Boże to nic nie dało :( Zakaz słodyczy , zakaz bajek , zakaz roweru , na nic żadna kara nie działa jest nie obezna , nie myśli . Płakała że Ona chce się nauczyć ale nie może , że zapomina. A ja razem z nią płakałam, z tej bezradność.

Czy ktoś z was miał taką sytuację ? Wiecie może co ja mam zrobić ?

barbara123
JEEEST! Przekroczyłem 1000 postów!
JEEEST! Przekroczyłem 1000 postów!
Posty: 1059
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:41

Re: Nauka rozpoznawiania cyferek i literek

18 maja 2013, 21:52

Iza@
powiedz mi dlaczego tak szybko chcesz nauczyć dziecko rozpoznawania literek? czy twoja dziecko idzie do szkoły jako 6 latek.musisz wiedzieć ze dzisiejsza podstawa programowa mówi,ze dziecko dopiero w pierszej klasie poznaje literki.

Nieumiejetność skojarzenia nazwy literki,cyferki z jej wzorem może wiązać się z problemami z percepcją wzrokową .Nie ma to nic wspólnego z wadą wzroku.Musisz zadać sobie takie pytania np czy twoje dziecko lubi układać puzzle,czy ma z tym trudności.jak opowiada historykę obrazkową >czy wymienia tylko sytuacje na pierwszym planie czy tez to co dzieje sie na drugim. Przede wszystkim nie karc jej za złe odpowiedzi bo narobisz więcej szkody dziecku i sobie. Jesli dobrze głoskuje to ma bardzo dobrze opanowaną analizę słuchowa i na tym etapie jej to wystarczy. Jesli zależy ci aby powoli zaznjamiała sie z literką to pokazuj zawsze liteke z obrazkiem np. A jak aparat( zawsze powtarzajcie cała frazę) B jak B i zostańcie tylko i wyłącznie na etapie poznawania liter. Absolutnie nie próbuj uczyć ja czytać wyrazy Mozesz kupić klocki lego z literkami. magnesy na tablice. Narysujcie obrazki zaczynające sie nadana litekę i proś o podanie właściwej liteki,Jeśli zrobi źle popraraw. Jeśli dobrze nagradzaj gromkimi brawami, zbieraniem naklejek w albumie. Jak uzbiera np20 to możesz jej zaproponować wyjście. Bawcie sie jak najwiecej bawcie. Poczytaj sobie o metodzie uczenia czytania sylabowej.

Awatar użytkownika
Iza@
Mistrz pióra
Mistrz pióra
Posty: 424
Rejestracja: 08 mar 2007, 20:22

Re: Nauka rozpoznawiania cyferek i literek

19 maja 2013, 23:22

Idzie do 1 klasy od września. Uczę ją bo ostatnio p. w zerówce była oburzona ze Mika nie wie jak wyglądają cyferki. Ja myślałam że Ona umie odróżnić , bo jak pisałam po kolei nie miała problemu a Ona sobie po prostu liczyła w rozsypce już sobie rady nie daje. Puzli nigdy nie lubiła , ale jak nieraz razem układamy to jest lepsza ode mnie nie ma z tym problemu. Zależy mi by umiała literki i cyferki bo mieszkamy za granicą od roku uczy się języka , nie długo będzie w szkole i tak będzie trochę z tyłu nie da sobie rady tak jak inne dzieci chce żeby chodziarz umiała odróżniać cyfry i znała literki zanim pójdzie do szkoły. Czytać jej na razie nie uczę.

Z obrazkami też próbowałam

Awatar użytkownika
szpilunia
Maniak forumowy
Maniak forumowy
Posty: 316
Rejestracja: 20 sty 2012, 15:57

Re: Nauka rozpoznawiania cyferek i literek

20 maja 2013, 14:00

Dziwne, moja rozpoznaje, a liczyć umie tylko do 20...
Trzeba by wymysleć jakieś zabawy, w których będą sie przwijaly ceferki, ale, które nie będa kojaryzły sie z nauką i jakims przymusem. Moze na początek dorysować ceferki do wszelkich obrazków ze zwierzatakmi itp, a potem obrazki do kolorowania typu te z 1 pomaluj na niebiesko.

Awatar użytkownika
Iza@
Mistrz pióra
Mistrz pióra
Posty: 424
Rejestracja: 08 mar 2007, 20:22

Re: Nauka rozpoznawiania cyferek i literek

23 maja 2013, 21:14

Ona strasznie się buntuje jak musi coś zrobić , wydaje mi się że to dlatego jest taki problem z tym rozpoznawaniem bo jej każe się tego nauczyć. Praktycznie na wszystko co jej każemy zrobić reaguje tak samo płaczem , marudzeniem i często histerią.
Czy to jest posprzątanie pokoju czy nauka czegoś Nie lubi jak ktoś jej mówi co ma robić. Wydaje mi się że to nasz winna na dużo jej pozwalaliśmy , Oczywiście są pewnie granice , ale ma dużą Swobodę.

Co do cyferek problem się rozwiązał bo już rozpoznaje. Literki na razie jej odpuściłam.

Wróć do „Przedszkolaczki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość