Choto, nie musisz kupować nowych mebli! Mamy dla Ciebie kilka porad, które sprawią, że Twoje drewniane meble będą wyglądały tak dobrze, jak nigdy wcześniej.
Najpierw oczyść dokładnie powierzchnię czystą szmatką przy pomocy detergentu. Pozostaw do wyschnięcia.
Następnie zeszlifuj porysowaną powierzchnię. Możesz to zrobić przy pomocy papieru ściernego lub za pomocą specjalnej szlifierki elektrycznej – oczywiście tak będzie łatwiej i dużo szybciej!
Nie musisz jednak od razu biec do sklepu, zwłaszcza, że raczej nie będziesz jej zbyt często używać. Popytaj wśród znajomych, może ktoś Ci jej użyczy. Jeśli nie to zawsze można takie urządzenie wypożyczyć za niewielką kwotę – istnieją wyspecjalizowane punkty, które się tym zajmują.
Po zaopatrzeniu się w szlifierkę, następnym krokiem będzie nabycie krążków papieru ściernego nr 120 i 200 (wszystko zależy od grubości starego lakieru i uszkodzeń na meblu – zawsze możesz dopytać sprzedawcy, pokazując mu np. zdjęcie zarysowanej powierzchni i mebla).
Oczyszczoną powierzchnię zacznij szlifować papierem np. nr 80. Szlifuj do momentu zdarcia farby i wygładzenia rys. Pamiętaj – w chwili kiedy uruchamiasz szlifierkę musisz wprowadzić ją od razu w ruch. W przeciwnym razie możesz uszkodzić mebel.
Szlifuj różnymi ruchami, prostopadle, równolegle, zataczaj koła.
Następnie oczyść mebel z kurzu. Załóż papier np. nr 200 i dokończ szlifować w sposób analogiczny do poprzedniego.
Ponownie oczyść mebel z kurzu. Mebel powinien mieć gładką – przyjemną strukturę.
Krawędzie szlifuj ręcznie – przy użyciu takich samych papierów (np. nr 120 i 200).
Tak przygotowany mebel oczyść dokładnie z kurzu.
Teraz musisz tylko zabezpieczyć wyszlifowane meble przed przyszłymi zarysowaniami. W tym celu pokryj powierzchnię lakierem ochronnym Bondex Universal. Do wyboru jest, aż 7 odcieni: złoty dąb, orzech laskowy, sosna oregońska, ciemny dąb, mahoń, tek, biały.
Przygotowaną powierzchnię możesz pomalować 2-3 razy, najlepiej pędzlem. Po nałożeniu pierwszej warstwy – poczekaj aż wyschnie i po ok. 6 h możesz delikatnie zeszlifować tą powierzchnię (najlepiej papierem nr 300). Ponownie oczyść mebel z kurzu i nałóż drugą, a potem trzecią warstwę (wg uznania) – w odpowiednich odstępach czasowych. Szlifowanie międzywarstwowe poprawia przyczepność kolejnej warstwy lakieru oraz poprawia estetykę wykończenia.
Powodzenia!