Awatar użytkownika
choto
Gaduła niepokonana!
Gaduła niepokonana!
Posty: 809
Rejestracja: 16 lip 2009, 14:08

Usunięcie rys na meblach

20 kwie 2015, 08:40

Sprzątając mieszkanie na weekendzie zauważyłam na meblach głębokie rysy. Są drewniane, mam do nich sentyment, więc absolutnie nie wchodzi w grę ich wymiana. Czy istnieją jakieś środki/produkty, którymi samodzielnie jesteśmy w stanie to jakoś usunąć?

Obcasik44
Częstowpadacz na plotki
Częstowpadacz na plotki
Posty: 148
Rejestracja: 21 kwie 2010, 15:58

Re: Usunięcie rys na meblach

21 kwie 2015, 22:14

A nie próbowałaś po prostu iść do sklepu meblowego i zapytać? Tam na pewno mają specjalne preparaty, które powinny pomóc to usunąć, a bardziej zatuszować.
Nie lepiej w ten sposób? Wiele zależy jeszcze od tego, jak głębokie są to rysy.

Awatar użytkownika
choto
Gaduła niepokonana!
Gaduła niepokonana!
Posty: 809
Rejestracja: 16 lip 2009, 14:08

Re: Usunięcie rys na meblach

22 kwie 2015, 08:37

W sklepie meblowym sprzedadzą mi nie to co jest najlepsze w danym przypadku, lecz to co mają w sprzedaży - zapewne produkt jakiegoś producenta mebli. A na forum pytam po to, abyście mi wskazali produkty z którymi macie doświadczenie, przy których możecie potwierdzieć, że w podobnej sytuacji jak moja, faktycznie dało wam to fajne efekty. Pomożecie?

TadeuszJ
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 3
Rejestracja: 22 kwie 2015, 12:34

Re: Usunięcie rys na meblach

22 kwie 2015, 12:46

Byłem w sklepie gdzie Pani poleciła mi preparat FIX IT WOOD. Działa u mnie dobrze, ryski miałem niewielkie.

EkspertBondex
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 8
Rejestracja: 23 kwie 2015, 11:07

Re: Usunięcie rys na meblach

23 kwie 2015, 11:17

Choto, nie musisz kupować nowych mebli! Mamy dla Ciebie kilka porad, które sprawią, że Twoje drewniane meble będą wyglądały tak dobrze, jak nigdy wcześniej. :-)
Najpierw oczyść dokładnie powierzchnię czystą szmatką przy pomocy detergentu. Pozostaw do wyschnięcia.
Następnie zeszlifuj porysowaną powierzchnię. Możesz to zrobić przy pomocy papieru ściernego lub za pomocą specjalnej szlifierki elektrycznej – oczywiście tak będzie łatwiej i dużo szybciej! :-) Nie musisz jednak od razu biec do sklepu, zwłaszcza, że raczej nie będziesz jej zbyt często używać. Popytaj wśród znajomych, może ktoś Ci jej użyczy. Jeśli nie to zawsze można takie urządzenie wypożyczyć za niewielką kwotę – istnieją wyspecjalizowane punkty, które się tym zajmują.
Po zaopatrzeniu się w szlifierkę, następnym krokiem będzie nabycie krążków papieru ściernego nr 120 i 200 (wszystko zależy od grubości starego lakieru i uszkodzeń na meblu – zawsze możesz dopytać sprzedawcy, pokazując mu np. zdjęcie zarysowanej powierzchni i mebla).
Oczyszczoną powierzchnię zacznij szlifować papierem np. nr 80. Szlifuj do momentu zdarcia farby i wygładzenia rys. Pamiętaj – w chwili kiedy uruchamiasz szlifierkę musisz wprowadzić ją od razu w ruch. W przeciwnym razie możesz uszkodzić mebel.
Szlifuj różnymi ruchami, prostopadle, równolegle, zataczaj koła.
Następnie oczyść mebel z kurzu. Załóż papier np. nr 200 i dokończ szlifować w sposób analogiczny do poprzedniego.
Ponownie oczyść mebel z kurzu. Mebel powinien mieć gładką – przyjemną strukturę.
Krawędzie szlifuj ręcznie – przy użyciu takich samych papierów (np. nr 120 i 200).
Tak przygotowany mebel oczyść dokładnie z kurzu.
Teraz musisz tylko zabezpieczyć wyszlifowane meble przed przyszłymi zarysowaniami. W tym celu pokryj powierzchnię lakierem ochronnym Bondex Universal. Do wyboru jest, aż 7 odcieni: złoty dąb, orzech laskowy, sosna oregońska, ciemny dąb, mahoń, tek, biały.
Przygotowaną powierzchnię możesz pomalować 2-3 razy, najlepiej pędzlem. Po nałożeniu pierwszej warstwy – poczekaj aż wyschnie i po ok. 6 h możesz delikatnie zeszlifować tą powierzchnię (najlepiej papierem nr 300). Ponownie oczyść mebel z kurzu i nałóż drugą, a potem trzecią warstwę (wg uznania) – w odpowiednich odstępach czasowych. Szlifowanie międzywarstwowe poprawia przyczepność kolejnej warstwy lakieru oraz poprawia estetykę wykończenia.
Powodzenia! :-)

Awatar użytkownika
choto
Gaduła niepokonana!
Gaduła niepokonana!
Posty: 809
Rejestracja: 16 lip 2009, 14:08

Re: Usunięcie rys na meblach

24 kwie 2015, 09:36

Wow ;-) Przyznam, że aż tak dokładnej odpowiedzi nie spodziewałam się, a brzmi mega wiarygodnie ;-)
Robię mężowi listę i będzie jutro robił zakupy. Opisałeś/aś to tak konkretnie, że myślę iż sobie zdecydowanie poradzimy.

Na pewno dam znać ;-)

EkspertBondex
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 8
Rejestracja: 23 kwie 2015, 11:07

Re: Usunięcie rys na meblach

24 kwie 2015, 10:10

Choto, bardzo mi miło. Mam nadzieję, że Twój mąż nie będzie na mnie zły, jak dasz mu tą listę zakupów. :-)
Jak będziesz miała z czymś problem to pisz, postaram się pomóc. Powodzenia! :-)

nessa
Towarzyska dusza
Towarzyska dusza
Posty: 45
Rejestracja: 19 gru 2014, 18:10

Re: Usunięcie rys na meblach

25 kwie 2015, 17:41

Wiem ,że są takie jakby markery którymi można rysy zatuszować, jak to się fachowo nazywa nie pamiętam.

Awatar użytkownika
choto
Gaduła niepokonana!
Gaduła niepokonana!
Posty: 809
Rejestracja: 16 lip 2009, 14:08

Re: Usunięcie rys na meblach

27 kwie 2015, 08:32

Z listą nie miał problemów - po prostu babka z marketu mu wszystko odnalazła. Jeszcze nie zabraliśmy się za robotę - zostawiamy to na długi weekend. Wszystko mamy kupione - kwestia wykonania. Istotne że całość nie kosztowała jakoś specjalnie dużo - określiliśmy sobie graniczą kwotę - zmieściliśmy się w niej.

EkspertBondex
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 8
Rejestracja: 23 kwie 2015, 11:07

Re: Usunięcie rys na meblach

27 kwie 2015, 15:58

Trzymam zatem kciuki! :-)

Wróć do „Mieszkanie i dom”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość