iwona345
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 11
Rejestracja: 10 lis 2014, 12:21

Awersja do lektur - co robić?

12 gru 2016, 17:23

Witam, jak w temacie, mój syn ma awersje do czytania i nie mam pomysłu jak temu zaradzić. Tłumacze, proszę, grożę że przecież jak nie zda matury z polskiego to na nic mu te procesory i inne programy, bo on chce na informatykę iść po liceum. Jak mam mu wytłumaczyc że choćby był chodzącym cyborgiem i miał po 100% z matematyki i informatyki a nie zda polskiego to może się pożegnać ze studiami? Nie mam już słów…

sissi123
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 14
Rejestracja: 03 lis 2016, 14:07

Re: Awersja do lektur - co robić?

13 gru 2016, 14:51

A ja sie wcale nie dziwie, jak taki kanon lektur wybierają że tomiska po 1000 stron i jeszcze w jakims staropolskim języku to komu by się chciało to czytać

onceinalifetime
Towarzyska dusza
Towarzyska dusza
Posty: 25
Rejestracja: 08 wrz 2015, 15:34

Re: Awersja do lektur - co robić?

14 gru 2016, 10:41

Ja z kolei nie rozumiem jak można nie lubić czytać! tak kompletnie nic? może spróbuj go zainteresować jakąś lżejszą literaturą, wszystkie lektury to faktycznie mało kto czyta ale może chociaż z częścią by się zaznajomił, to by na te 30% na maturze starczyło

kaha3
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 6
Rejestracja: 14 gru 2016, 12:34

Re: Awersja do lektur - co robić?

14 gru 2016, 12:40

A czytałaś dziecku, jak było małe? Uczyłaś je traktowania lektury jako przygody? Bo jeśli nie, to może być zbyt późno na zmianę. A jeśli tak, a po prostu książki synowi nie odpowiadają, to czasem warto po prostu przymknąć na to oko... i kupić opracowanie lektury. A dziecku pozowolić na czytanie tego, czego chce.

IIIPLO
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 5
Rejestracja: 15 gru 2016, 12:34

Re: Awersja do lektur - co robić?

15 gru 2016, 12:47

Niechęć uczniów do czytania lektur jest niestety dość powszechna, dlatego tak ważne jest zaszczepienie w dziecku miłości do książek już we wczesnym dzieciństwie. Dobra literatura wspaniale rozwija wyobraźnię, a także odpowiada na wiele pytań, jakie stawia sobie człowiek. Książki kształtują także naszą osobowość, ucząc o tym, co dobre i złe, moralne i nieetyczne, prawdziwe i sztuczne. Człowiek oczytany staje się bardziej pewny siebie, chętniej wypowiada się publicznie, może też zaimponować kolegom (lub koleżankom) - ten ostatni argument powinien przemówić do chłopca ;) Warto spojrzeć na czytanie lektur nie jako na obowiązek czy szkolny przymus, ale wartość samą w sobie. Proszę opowiedzieć o tym synowi i polecić mu artykuł na naszym blogu. Być może on zainspiruje go do czytania.

Awatar użytkownika
Katdomka
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 3
Rejestracja: 20 gru 2016, 08:31

Re: Awersja do lektur - co robić?

20 gru 2016, 10:04

Czytaliśmy synkowi od samego początku bajki, więc wiedział do czego książka służy. Potem sam zabrał się do czytania. W Wieku 5 lat przebrną przez swoją pierwszą książeczkę. Cały czas podsuwamy mu jakieś ciekawe pozycje do przeczytania, więc nie ma problemu aby i lektury szkolne łyknął. Obecnie nie są one jeszcze takie złe. Ale ta nowa podstawa programowa to totalna masakra. Współczuję dzieciakom dzieciakom, które będą musiały przez to przechodzić.

Awatar użytkownika
potassiurma
Niemowlak forumowy
Niemowlak forumowy
Posty: 60
Rejestracja: 26 sie 2014, 10:28

Re: Awersja do lektur - co robić?

20 gru 2016, 15:56

A czytałaś dziecku, jak było małe? Uczyłaś je traktowania lektury jako przygody? Bo jeśli nie, to może być zbyt późno na zmianę. A jeśli tak, a po prostu książki synowi nie odpowiadają, to czasem warto po prostu przymknąć na to oko... i kupić opracowanie lektury. A dziecku pozowolić na czytanie tego, czego chce.
To jest dobre pytanie. Jak się w domu nie czyta, to żadne zmuszanie i grożenie nie pomoże. Bo po prostu nikt tego w dziecku nie zaszczepił. I dlaczego miałby lubić czytać książki jeśli rodzice tego nie robią? Wiem, że jest sporo wyjątków, ale nie znam odwrotnych przypadków - że dziecko pomimo starań rodziców od maleńkości nie chciały czytać jako dorośli.

Awatar użytkownika
elipsa
Niemowlak forumowy
Niemowlak forumowy
Posty: 81
Rejestracja: 29 paź 2008, 15:34

Re: Awersja do lektur - co robić?

14 lut 2017, 14:22

Nie zawsze miłość do książek przekłada się na chęć czytania lektur. Mój starszy syn chętnie czyta. Jak spodoba mu się jakiś autor czyta całą jego twórczość i wyszukuje kiedy będzie kolejna książka. Ma zamówione w bibliotece premiery, które pani bibliotekarka kupuje zaraz po ukazaniu się i syn czyta jako pierwszy.
Natomiast lektur nie lubi i nie chce czytać.
Jeśli mój syn nie chce bardzo czegoś przeczytać pozwalam mu obejrzeć adaptację lub wysłuchać audiobooka.

JulkaSzpulka
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 10
Rejestracja: 09 lut 2017, 12:21

Re: Awersja do lektur - co robić?

15 lut 2017, 20:13

Niechęć uczniów do czytania lektur jest niestety dość powszechna, dlatego tak ważne jest zaszczepienie w dziecku miłości do książek już we wczesnym dzieciństwie. Dobra literatura wspaniale rozwija wyobraźnię, a także odpowiada na wiele pytań, jakie stawia sobie człowiek. Książki kształtują także naszą osobowość, ucząc o tym, co dobre i złe, moralne i nieetyczne, prawdziwe i sztuczne. Człowiek oczytany staje się bardziej pewny siebie, chętniej wypowiada się publicznie, może też zaimponować kolegom (lub koleżankom) - ten ostatni argument powinien przemówić do chłopca ;) Warto spojrzeć na czytanie lektur nie jako na obowiązek czy szkolny przymus, ale wartość samą w sobie. Proszę opowiedzieć o tym synowi i polecić mu artykuł na naszym blogu. Być może on zainspiruje go do czytania.

Niestety i miłość do książek nie zawsze pomoże, gdy 5-to czy 6-to klasista mierzy się :ico_szoking: z Krzyżakami w całości:(

Marryane
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 1
Rejestracja: 07 lip 2017, 10:29

Re: Awersja do lektur - co robić?

07 lip 2017, 10:41

można zacząć czytać na głos? powinno pomóc.

Wróć do „Starsze dziecko”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość