Awatar użytkownika
Zulcia
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5016
Rejestracja: 07 maja 2007, 10:52

Wypowiedzenie po urlopie macierzyńskim

19 wrz 2007, 23:00

Mam do Was ogromną prośbę.Moja szefowa po dowiedzeniu się,że jestem w ciąży zaczęła coś przebąkiwać o wypowiedzeniu po urlopie macierzyńskim.Zastanawiam sie czy ma do tego prawo.Dodam,że pracuję tam ponad 2 lata i mam umowę na czas nieokreślony.I nie ukrywam,że będąc na wychowawczym przysługiwałby nam zasiłek,ale jeśli mnie zwolni,to nici z tego.A z pensji męża raczej nie wyżyjemy. :ico_placzek: Może któraś z Was mi coś doradzi,bo już sama nie wiem co o tym myśleć.Z góry dziękuję i pozdrawiam.

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

20 wrz 2007, 16:12

Zulcia, moze tak zrobic ,ale musi dac tobie odprawe bo masz umowe na czas nieokreslony i za niewykorzystany urop dac urlop albo za niego zaplacic....


Pracodawca rozwiązując z pracownikiem umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony przez złożenie wypowiedzenia ma obowiązek wskazania w treści tego wypowiedzenia przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy (art. 30 § 4 k.p.). Przyczyna musi być zgodna z prawdą i konkretna.


http://www.prawo.egospodarka.pl/6633,Wy ... ,34,3.html
to akurat moze byc trudne do udowoodnienia ,bowiem pracodawca zawsze moze powiedziec ,ze to byla likwidacja etatu


Kodeks Pracy przewiduje trzy sposoby rozwiązania umowy na czas nieokreślony:

* za porozumieniem stron
* za wypowiedzeniem
* bez wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia:

* dwa tygodnie gdy pracownik był zatrudniony krócej niż sześć miesięcy
* jeden miesiąc jeżeli pracownik był zatrudniony conajmniej sześć miesięcy
* trzy miesiące gdy pracownik był zatrudniony trzy lata

Awatar użytkownika
Kathrin
Mam Doktorat z forum!!!
Mam Doktorat z forum!!!
Posty: 1664
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:46

20 wrz 2007, 16:48

mal, zgadza się ale jeżeli jest dziecko to chyba nie może wypowiedzieć i jeżeli Zulcia będzie chciała iść na wychowawczy to tez nie może jej odmówić bo ma umowe na czas nieokreslony

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

20 wrz 2007, 20:36

Kathrin, pracodawca moze zawsze w kazdej chwili wymowic prace ,nawet osobie na umowie na czas nieokreslony jednakze zachowujac okresy wypowiedzenia :ico_noniewiem:
niestety taka jest prawda ,pracodawca moze nie musi udzielic urlopu wychowawczego ,z regoly sie godzi aby kobieta poszla na wychowawczy itp.(moze np umowic sie ze przyjdzie do pracy na okres 1 m-ca i wtedy pojdzie na wychowawczy ,ale to zalezy na ile wiarygodny jest pracodawca )poza tym popytaj jak sie taka sprawa miala w stosunku do innych pracownic
popytaj kadrowa ,bo ona jest swietnie poinformowana w takich sprawach ,moze sie za toba wstawic ,nie trzeba sie bac by zapytac :ico_oczko:

mysle ze nie bedzie tak zle ,ale czlowiek lubi wiedziec wszystkie za i przeciw :ico_noniewiem:

fakt dopoki ma nieobecnosc w pracy usprawiedliwiona to nie moze zwolnic no chyba ze bylaby upadlosc zakladu

jeszcze jedno co znalazlam w necie

Wniosek w sprawie udzielenia urlopu.
Chociaż urlop wychowawczy jest kontynuacją urlopu macierzyńskiego, nie przysługuje on z mocy prawa, lecz udziela się go tylko na pisemny wniosek pracownika. We wniosku pracownik powinien określić datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu.


Termin złożenia wniosku o udzielenie urlopu.
Wniosek ten pracownik składa pracodawcy najpóźniej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza korzystać z tego urlopu. Jeżeli zaś wniosek zostanie złożony po upływie powyższego terminu, pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie tego urlopu.
Jednak w przypadku złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po wypowiedzeniu przez pracodawcę umowy o pracę, udziela on tego urlopu na okres nie dłuższy niż do dnia rozwiązania umowy o pracę wskutek dokonanej czynności.


Wypowiadanie i rozwiązywanie umów o pracę.
Pracodawca co do zasady nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Zakaz ten nie dotyczy sytuacji ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Dokonywane wypowiedzenia umowy o pracę w odwecie na złożenie wniosku o udzielenie urlopu jest zatem niezgodne z prawem. Tym samym zgodnie z art. 45 Kodeksu pracy, w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.


zrodlo
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/11042

Awatar użytkownika
Zulcia
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5016
Rejestracja: 07 maja 2007, 10:52

20 wrz 2007, 21:35

Dzięki wielkie dziewczynki,poczytałam sobie i rozjaśniło mi umysł choć trochę.Mam jeszcze jedno pytanko,czy pracodawca może mi nie udzielić urlopu wychowawczego na mój wniosek?Pozdrawiam

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

21 wrz 2007, 07:37

Zulcia, mysle ze nie powinien robic problemow ,bo ty zwyczajnie masz do niego prawo ,zagwarantowane w kodeksie pracy :ico_oczko:

Awatar użytkownika
Zulcia
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5016
Rejestracja: 07 maja 2007, 10:52

21 wrz 2007, 12:57

mal, dzięki,troszkę się uspokoiłam,bo wczoraj miałam totalny dołek.Pozdrawiam cieplusio i jeszcze raz dziękuję

Wróć do „Prawo, praca i polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość