Natty
Towarzyska dusza
Towarzyska dusza
Posty: 34
Rejestracja: 30 lis 2009, 16:16

zgrzytane zębami podczas snu

14 cze 2010, 10:28

Sama nie mam tego problemu, ale mój partner niesamowicie zgrzyta zębami przez sen. Jest w stanie mnie tym obudzić nawet kiedy śpię ze stoperami, to niesamowicie nieprzyjemną dźwięk. Ale mniejsza o moje wrażenia. Może sobie przecież uszkodzić szczękę i zęby. Nie wiem skąd się to bierze, czy z jakiś napięć czy ze stresu, ale absolutnie nie chce z tym iść do lekarza. Wiecie co na to poradzić?

Awatar użytkownika
Mama_Ania
4000 - letni staruszek
Posty: 4805
Rejestracja: 03 kwie 2007, 14:18

16 cze 2010, 13:43

Natty, może być to objawem stresu, przeżyć, ale też np pasożytów.

kokietka
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 13
Rejestracja: 16 cze 2010, 22:35

17 cze 2010, 09:31

To pasożyty na 100% - namawiaj by poszedł zrobić badania. Stres nie objawia się zgrzytaniem zębów

Awatar użytkownika
Mama_Ania
4000 - letni staruszek
Posty: 4805
Rejestracja: 03 kwie 2007, 14:18

17 cze 2010, 11:31

Stres nie objawia się zgrzytaniem zębów
objawia się bardzo często. Silny stres, emocje,

Bruksizm (zgrzytanie zębami)
Bruksizm jest nawykiem tarcia zębami szczęki o zęby żuchwy. Zdarza się to zwykle w nocy podczas snu.
Jedną z przyczyn mimowolnego zaciskania i zgrzytania zębami jest nerwowy tryb życia, stres. Panuje przekonanie, że zgrzytania zębami się nie leczy. To błędny pogląd.

Bruksizm jest chorobą, która nieleczona prowadzi do starcia i obniżenia wysokości koron zębów, wystąpienia nadmiernej ruchomości zębów i chorób przyzębia. Może doprowadzić do uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych - pojawia się wówczas ból, utrudniający lub nawet uniemożliwiający prawidłowe gryzienie. Pozbycie się bruksizmu jest trudne i długotrwałe.

Objawy:

* zgrzytanie zębami w nocy,
* ból w szczękach,
* zużycie stawów między żuchwą i czaszką, co powoduje ból przy poruszaniu żuchwą,
* oprócz trudności z otworzeniem ust, może dojść do zapalenia stawów żuchwowych,
* bóle głowy,
* starcie zębów aż ekspozycji nerwu,
* okresowe podwyższenie ciśnienia tętniczego,
* skurcze mięśni nóg,
* zmęczenie poranne.

Przyczyny:

* stres i zdenerwowanie,
* nieprawidłowe ułożenie zębów szczęki i żuchwy, według niektórych lekarzy przyczyną mogą być owsice (pasożyty).

Profilaktyka:

Należy stworzyć nowe przyzwyczajenia - trzymanie w ciągu dnia zamkniętych ust, lecz rozdzielonych zębów. Niektórzy lekarze proponują przed pójściem spać powolne jedzenie marchewki lub jabłka. Pomoże to spalić energię nagromadzoną w ciągu dnia i spokojnie spać, mniej zgrzytając zębami. Kontroluj stres.

Lekarze starają się przede wszystkim usunąć przyczynę wywołującą zgrzytanie i zaciskanie zębów, zalecają np. odrobaczenie, korektę zgryzu, itp. W leczeniu bruksizmu, w zależności od przyczyny, skuteczne są zabiegi dentystyczne i specjalne zabezpieczenia chirurgii szczękowej, jak też fizykoterapia, akupunktura, psychioterapia, itp.
Zaleca się konsultację z dentystą.

Ważne składniki:

Mleczko pszczele - Zawiera wit. B-kompleks. Pozwala zapobiega zdenerwowaniu i stresowi.
Herbatki ziołowe - na uspokojenie
Czosnek - Jest bardzo pomocny w zwalczaniu pasożytów jelitowych.
Pyłek pszczeli
B-kompleks - 350 mg
B1 - 100 mg
B5 - 50 mg
C - 360 mg
Wapń - 1500 mg
Magnez - 500 mg
Cynk - 50 mg

kokietka
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 13
Rejestracja: 16 cze 2010, 22:35

17 cze 2010, 11:38

słuszna uwaga :)

JoannaS
Wodzu
Wodzu
Posty: 19289
Rejestracja: 21 lut 2010, 07:51

17 cze 2010, 18:59

a co jeśli dzieci zgrzytają zębami??
Moja 4 letnio córka już od bardzo dawna zgrzyta i jakoś nie pomyślałam, że to może być coś złego :ico_placzek:

JoannaS
Wodzu
Wodzu
Posty: 19289
Rejestracja: 21 lut 2010, 07:51

20 cze 2010, 22:54

Ale mnie zaskoczyłyście, a ja myślałam, że to nic złego :ico_olaboga:
ale pójde w tej sytuacji. :ico_noniewiem: :ico_noniewiem:

Awatar użytkownika
medikway
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 1
Rejestracja: 20 lis 2013, 13:47

Re: zgrzytane zębami podczas snu

20 lis 2013, 17:30

Ludzie zaciskają i zgrzytają zębami zupełnie nieświadomie w trakcie dnia i nocy. Jednak aktywność nocna stanowi większy problem, gdyż odbywa się bez kontroli świadomości.

Do głównych przyczyn zalicza się przede wszystkim STRES!
Jednym ze skutków psychogennych stresu jest podwyższone napięcie mięśni – głównie tych które odpowiedzialne są za prawidłową postawę naszego ciała.
Często tłumimy swoje emocje, złość i lęki. Wnikają one przez to głęboko w naszą podświadomość a ponieważ są nie rozładowane znajdują ujście podczas snu lub w sytuacjach gdy nie mamy kontroli nad swoimi reakcjami.

Sposoby leczenia bruksizmu
Leczenie tej choroby nie jest łatwe szczególnie w bardziej zaawansowanym stanie. Często osoby dotknięte tą dolegliwością sięgają po leki, zastrzyki z botoksu, przezroczyste nakładki lub specjalne szyny odciążające. Sposoby te owszem likwidują w wielu przypadkach objawy bruksizmu ale nie leczą jego przyczyny, więc problem może pojawić się znowu po jakimś czasie.

NOWE SPOSOBY:
Obecnie w leczeniu bruksizmu oprócz nauki panowania nad stresem zaleca się również terapie rozluźniające np. trening biofeedback (biologiczne sprzężenie zwrotne). Są to odprężające ćwiczenia mięśniowe powodujące rozluźnienie mięśni unoszących żuchwę. Ich główną zasadą jest naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni.

Dzięki temu każdy może świadomie się nauczyć kontrolować napięcie mięśni.

więcej o bruksizmie i sposobach leczenia można poczytać tutaj:
http://medikway.pl/bruksizm/

Awatar użytkownika
choto
Gaduła niepokonana!
Gaduła niepokonana!
Posty: 809
Rejestracja: 16 lip 2009, 14:08

Re: zgrzytane zębami podczas snu

09 gru 2013, 08:59

Można kupić nakładki na zęby, przy których problem jest ograniczany. Nie ma tego odgłosu, no i zęby nie są ścierane. To samo z siebie niestety nie przejdzie. Nikt nie jest w stanie zapanować nad tym, co się dzieje podczas snu.

Obcasik44
Częstowpadacz na plotki
Częstowpadacz na plotki
Posty: 148
Rejestracja: 21 kwie 2010, 15:58

Re: zgrzytane zębami podczas snu

10 gru 2013, 18:31

Musicie reagować - w ten sposób można sobie bardzo zniszczyć zęby, zrobią się krzywe, będą brzydkie, pościeracie sobie szkliwo.
Tak więc jeśli córka zgrzyta zębami to czym prędzej do lekarza. Z tego mogą wynikać również inne dolegliwości, takie jak choćby bóle głowy.

Wróć do „Ogólnie o zdrowiu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość